אליוס פז

"משפחה מעל הכל"

אליוס טבע את המשפט 'משפחה מעל הכל'. למרות שהיה תמיד רב פעלים כל כך הוא אהב להשקיע ולהתאמץ עבור המשפחה על כל מעגליה.

מפויקה לאחים וטיולי בני דודים ועד לשיגרה היומיומית של פיזור הילדים למסגרות וסיפורים לפני השינה שהוא עשה כזמן איכות אמיתי מכל הלב, עד הרגע האחרון שהוא יכל.

===============

אליוס אהב להיות חלק מהמשפחה המורחבת, הוא ראה לעצמו זכות להיות חלק מהמשפחה. מגיל ממש צעיר היה לו קשר מיוחד עם הסבים והסבתות משני הצדדים, אופו מקס לדוגמא נתן לאליוס את המשקפת האישית שלו כשהיה קטן. וגם בהמשך הוא העריך את כולם, אהב להיות חלק מה'מוסד' הנדיר הזה, אהב להיות חלק מהבנידודיה המפוארת והוא עשה הכל כדי להפוך את זה ליותר ממה שזה ולהכניס כמה שיותר אנשים לקלחת הזאת. הרבה מהשטויות והחוויות של אליוס מגיל קטן הפכו למיתולוגיות משפחתיות (שולחן פינג פונג ועוגת קצפת בכינר, טיולים בכל מיני תנאים ועוד ועוד 🙂 ). למרות כל עיסוקיו ומעלליו וחברים ועבודה ועיסוקים אליוס היה בראש ובראשונה איש משפחה, זה היה הכי הכי חשוב משמעותי יקר בעיניו. בתוך כל העשייה האינסופית בחוץ, האתגרים והאדרנלין שהיא מזמנת אליוס אהב שיגרה, אהב והעריך כל כך התמודדויות רגילות של החיים. כשהילדים היו קטנים מאד אליוס היה סטודנט להנדסת אזרחית, עובד בשתי עבודות, ער עם הילדים בלילות והכל מתוך בחירה ומחוייבות ואף פעם בלי תלונות. אליוס ראה את תפקידו כאבא כשליחות העיקרית שלו והשקיע בו הרבה הרבה מחשבה. הוא הקפיד להיות בנוכחות מלאה בכל זמן שהיה בבית, להיות בנוכחות מלאה עם הילדים, יכל לסיים שיחת טלפון אינטנסיבית מחוץ לבית ולהיכנס הביתה פנוי לחלוטין. הוא היה מאד אקטיבי כאבא, לא נותן לדברים סתם לקרות או סתם לעבור, צד הזדמנויות לחינוך וגם יוצר הזדמנויות – משקיע בהשכבות, בפיזור למסגרות, הופך סתם ערב או סתם סנדוויץ למשהו ולפני חגים אליוס היה מקדיש זמן להכין את הילדים לחג בקריאה מספר התודעה ובסיפורים. מצורף קטע מחמם לב שאליוס כתב לעצמו על האבהות:

"אבא צריך ללמד את ילדיו דברים חשובים לחיים, תובנות שהדריכו אותו והוא למד מנסיונו. אין שתי תובנות של אבות זהים זה לזה כי כל אב נולד לתוך מציאות שונה לחלוטין והתובנות אותן אימץ הן אלו שיתאימו למציאות לתוכה יוולדו ילדיו.

חלק מהתובנות יהיו יחודיות לו ואת חלקן יאמץ מן המסורת המשפחתית הארוכה.

אבא שלי לימד אותי כשהייתי ילד קטנטן, שזבובים תמיד נוטים לעוף למעלה, ולכן המלכודות הזבובים מפתים את הזבובים להכנס לתוך כלי עם חורים בצד ואז בתוך הכלי יש קונוס כזה וכשהזבוב עף למעלה והוא עובר את הפתח הקטן של הקונוס הוא לא ימצא את דרכו החוצה יותר.

הוא גם לימד אותי שאם מגיעים לזבוב מלמעלה הוא לא מרגיש ואז אפשר להרוג אותו ביתר קלות, אם לחילופין בוחרים לנסות להרוג אותו מהצד אז צריך למחוא מאליו כפים בגובה קטן שלוקח בחשבון את זה שהוא מזהה אותנו עוד לפני שהידיים שלנו פוגשות זו את זו כדי שלא יעוף לנו ישר בין הכפיים.

למדתי מאבא שלי עוד המון המון דברים רבים מהם הטמעתי בחינוך הילדים, אבל הזבוב זאת מיומנות חיים של אהבה של אבא לבן, של חלוקת ידע שיש בו יעילות אבל גם בניית קשר בלתי אמצעי ועמוק בין אבא לבן לכל החיים.

אני לא חושב שאפשר לתכנן את דוגמת הזבוב למרות שכמובן שזה אחד הדברים הראשונים שלימדתי את ילדי בימי השישי החמים של מצפה אבל די ברור שהדבר שיחקק אצל כל אחד כסמל לידע של אבא ולהורשת כישורי חיים יהיה אחר לחלוטין."

 

על הכתב..

'לצוות המופלא של גן דבש'

פתקים מושקעים, מתוקים ונוגעים ללב מאליוס לגננות של הילדים..